Zewnętrzne żaluzje, żaluzje fasadowe czy rolety fasadowe? Czym się różnią? Wyjaśniamy.

Planujesz zabudowę domu lub tarasu za pomocą żaluzji? Na rynku jest wiele rozwiązań do wyboru. Możesz wybrać żaluzje zewnętrzne, żaluzje fasadowe lub rolety zewnętrzne, zależnie od tego, jaki rodzaj zabudowy planujesz. Różne rozwiązania dadzą ci różne możliwości. Niektóre z nich mają znaczenie użytkowe, inne są bardziej zmianą estetyczną. Oprócz decyzji dotyczącej systemu pozostanie Ci jeszcze wybór materiału zabudowy. Rolety mogą być stalowe, aluminiowe, drewniane czy kompozytowe. Każda z nich ma inne zalety i daje inny efekt.

Zastanawiasz się, jak skutecznie ochronić swoją przestrzeń przed intensywnym światłem słonecznym, wiatrem i deszczem? Jednocześnie chcesz, żeby Twój zabudowany taras lub balkon był nie tylko funkcjonalny, ale i piękny? W tym artykule omawiamy trzy popularne rozwiązania: żaluzje do zabudowy, żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne. Chętnie pomożemy Ci w uzyskaniu wiedzy na temat tych wszystkich możliwości i w dokonaniu wyboru. 

Zewnętrzne żaluzje do zabudowy tarasu, balkonu, altany

Ruchome zewnętrzne żaluzje, czyli tzw. żaluzje tarasowe przeznaczone są do zabudowy tarasów, balkonów, altan i wiat. Ich zadaniem jest chronić zabudowaną przestrzeń przed działaniem słońca i wiatru. Czasem również deszczu. Zapewniają pożądany cień. Pozwalają zapewnić optymalną regulację dostępu do światła. Izolują. Nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także ciekawskich spojrzeń. Możesz je regulować, ustawiając pod dowolnym kątem lub zamknąć całkowicie na płasko. 
Dzięki zabudowie żaluzjami uzyskujesz dodatkową przestrzeń, którą możesz odizolować. Może być dla ciebie nie tylko przyjemną przestrzenią wypoczynkową. Może także zasłonić od widoku rzeczy, które w danym momencie chcesz schować. Na przykład nieużywane meble ogrodowe, czy narzędzia. Funkcja zabudowy zależy od Twoich chęci i potrzeb. 

Wypełnienie żaluzji tarasowych może być aluminiowe, drewniane, z kompozytu. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety. Aluminium i kompozyt wyróżnia trwałość i łatwość konserwacji, drewno nadaje budynkowi szczególnego charakteru i rustykalnego ciepła. 

Zabudowę takimi żaluzjami możesz wykonać samodzielnie. Nie wymaga profesjonalnych umiejętności. 

Żaluzje fasadowe na okna

Żaluzje fasadowe na okna mają głównie funkcje ochronne i izolacyjne. Zabezpieczają budynek termicznie, chronią przed hałasem, dają poczucie prywatności. Nie służą do typowej zabudowy, nadają się wyłącznie do zabudowy okien i drzwi na fasadzie budynku. 

Zastępują używane dawniej okiennice. Ich przewagą jest jednak szeroka możliwość regulacji. Lamelki żaluzji fasadowych najczęściej poruszają się w jednym kierunku. Mają klasyczny wygląd i są dostosowane do architektury budynku. Mogą być wykonane z drewnianych deseczek lub aluminiowych lameli zewnętrznych. Mogą być pionowe lub poziome. Pionowe lamelki zapewniają dobrą regulację ilości światła w pomieszczeniach. Poziome natomiast lepiej chronią przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Ich funkcjonalność najczęściej ma przewagę nad estetyką. Tutaj występuje raczej mniejszy wybór rozwiązań niż w przypadku zabudowy tarasu czy balkonu. 

Żaluzje fasadowe montuje się bezpośrednio na fasadzie budynku, nad oknami lub drzwiami.

Rolety zewnętrzne na okna

Rolety zewnętrzne na okna to efektywne rozwiązanie zapewniające kompleksową ochronę domu przed słońcem, hałasem i utratą ciepła. Rolety zewnętrzne mogą być zaciemniające lub antywłamaniowe. Te pierwsze świetnie nadadzą się do pomieszczeń, które wymagają całkowitego zaciemnienia. Na przykład takich, w których bardzo mocno operuje słońce, czy w sypialni. Także przestrzeniach biurowych, gdzie często korzysta się z projektora. Celem montażu rolet antywłamaniowych jest przede wszystkim zapewnienie budynkowi dodatkowego bezpieczeństwa. Szczególnie kiedy nikogo w nim nie ma. 

Rolety zewnętrzne izolują budynek akustycznie. Redukują straty ciepła, ale też pomagają chronić pomieszczenia przed nagrzaniem w czasie upału. Pozwalają ochronić prywatność i nadają budynkowi elegancki wygląd. 

Rolety zewnętrzne na okna, szczególnie te antywłamaniowe, wymagają profesjonalnego montażu. Także dlatego, że mogą być inteligentnie sterowane i mają możliwość sterowania zdalnego. Decydując się na rolety zewnętrzne, weź pod uwagę, że mogą one być bardziej kosztowne niż zabudowa żaluzjami fasadowymi. 

Żaluzje czy rolety? Oto jest pytanie

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wyboru między żaluzjami do zabudowy, żaluzjami fasadowymi a roletami zewnętrznymi najlepiej dokonać zgodnie z potrzebami i budżetem. Żaluzje do zabudowy są po to, żeby stworzyć dodatkową przestrzeń na tarasie, balkonie, czy w ogrodzie. Jeśli chcesz natomiast zabudować okna, rozważ żaluzje fasadowe lub rolety zewnętrzne. Oba rozwiązania mają swoje zalety — do Ciebie należy decyzja, które są dla Ciebie priorytetowe. Niezależnie od wyboru, warto skonsultować się z profesjonalistą, żeby dopasować dane rozwiązanie do Twoich potrzeb. 

Kontynuuj zakupyTwój koszyk jest obecnie pusty!