Czy warto zabudować taras? — powiększ swój dom o funkcjonalną przestrzeń

Klimat mamy, jaki mamy. Stąd ciągle rosnąca popularność zabudowanych i zadaszonych tarasów. Zabudowa tarasów ruchomymi żaluzjami to nowość. Skutecznie zabezpieczają przed słońcem, wiatrem, wzrokiem sąsiadów. A oprócz tego są ruchome — możesz regulować je i odsłaniać zależnie od potrzeb. Podczas polskiego lata takie rozwiązanie na pewno się doskonale sprawdzi!

zabudowa tarasów żaluzjami

Czy warto zabudować taras?

Zabudowując taras, zwiększasz jego funkcjonalność. Dach nad tarasem uniezależni Twoje plany od pogody. Nawet w upalne lub deszczowe dni możesz w pełni korzystać z “ogrodowego salonu”. Stawiając ściany boczne, zyskujesz intymny zakątek na czas relaksu. Możesz się opalać, spotykać z przyjaciółmi, jeść posiłek bez obawy, że będziesz atrakcją dla sąsiadów.

Osłonięty taras minimalizuje dyskomfort w wietrzne dni. Zabudowane ściany tarasu zmieniają go np. w dyskretne miejsce na suszenie bielizny, zaplecze grillowe czy domowy plac zabaw dla dzieci.

Jeśli masz zwierzęta i obawiasz się, że uciekną, także warto zabudować taras. Dzięki temu masz pewność, że twój pupil nie ucieknie. Zabudowanie tarasu czy balkonu dla kota również ma sens! Możesz wypuścić zwierzaka na zewnątrz i mieć pewność, że nie zrobi sobie krzywdy. 

Z czego wykonać zabudowę?

Masz wiele różnych możliwości. Możesz wykonać chałupniczo osłonięcie tarasu lub balkonu z plandeki czy z folii. Na rynku dostępne są różne możliwości jak zabudowa tarasu z pleksi, ze szkła czy z poliwęglanu. Możesz również rozważyć zabudowę drewnianą z desek lub z palet. My szczególnie polecamy zabudowę z żaluzji! Taką zabudowę możesz wykonać z dwóch rodzajów materiałów:

  • drewnianych deseczek
  • lameli aluminiowych

Prosta konstrukcja żaluzji zewnętrznych umożliwi Ci samodzielne wypełnienie konstrukcji nośnej. Zabudowa żaluzjami jest estetyczna i tania. A co najważniejsze — możesz ją wykonać samodzielnie. Przeczytaj, co warto wiedzieć o systemie do zabudów tarasów żaluzjami.

Ruchome żaluzje zewnętrzne do zabudowy tarasów

Jeśli planujesz zabudowę tarasu, przed Tobą wybór wyglądu i zastosowań konstrukcji. Nowoczesna zabudowa nie musi być przytłaczająca. Stawiając ściany z ruchomych żaluzji zewnętrznych, decydujesz, kiedy i w jakim stopniu chcesz osłonić taras.

W naszym sklepie znajdziesz dwa rodzaje żaluzji tarasowych:

Zastanawiasz się, jaki materiał wybrać? Skontaktuj się z nami.

Ruchoma zabudowa tarasu — korzyści

Nasze żaluzje możesz mocować w pionie i poziomie.

  • Żaluzje poziome na taras możesz wykorzystać do zrobienia przesuwnych ścian. Taki system zabudowy pozwoli maksymalnie dostosować powierzchnię tarasu.
  • Żaluzje pionowe wizualnie powiększają taras. Nadadzą mu nowoczesnego charakteru.

System modułów z żaluzjami możesz płynnie przestawiać, otwierać i zamykać. Deseczki żaluzji zamocowane są na uchwytach i pozwalają regulować swoją pozycję jednym ruchem.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda taras zabudowany żaluzjami? Rzuć okiem na nasze realizacje!

Jak zrobić zabudowę tarasu z drewna lub aluminium?

Kiedy już wybierzesz materiał, kolor i sposób mocowania żaluzji, pora na montaż. Pamiętaj: zabudowa w bloku może się różnić od zabudowy w domku jednorodzinnym. Jeśli masz pytania co do montażu, skontaktuj się z nami.

  1. Zacznij od projektu. Wymierz dokładnie taras. Narysuj plan zabudowy.  Uwzględnij rozmieszczenie żaluzji tarasowych oraz potrzebne materiały na konstrukcję i ramy, do których zamocujesz żaluzje.
  2. Przygotuj podłoża. Upewnij się, że taras jest równy i stabilny. Podłoże również musi odpowiednie do montażu żaluzji tarasowych. Myślisz o przesuwnej zabudowie? Nasz system pozwala mocować ściany przesuwne tarasowe nawet na podłożu z lekkim spadkiem.
  3. Zamontuj słupki konstrukcyjne. Zamontuj słupki, które będą stanowić podporę dla żaluzji tarasowych. Słupki powinny być umieszczone w odpowiednich odstępach, aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość konstrukcji.
  4. Zamontuj ramy. Zamontuj ramę z drewna lub aluminium, która będzie stanowić podstawę dla żaluzji tarasowych. Ramę należy przymocować do słupków za pomocą odpowiednich elementów mocujących.
  5. Zamontuj żaluzje tarasowe. Zamontuj żaluzje tarasowe na ramie. Upewnij się, że są one prawidłowo zamocowane i mogą swobodnie się poruszać. Zobacz instrukcję, jak zmontować żaluzje.
  6. Pomaluj lub zaimpregnuj. W przypadku drewnianych żaluzji na taras zabezpiecz drewno przed warunkami atmosferycznymi. Wystarczy je pomalować lub zaimpregnować specjalnym preparatem. Żaluzje z aluminiowymi lamelami nie wymagają specjalnej konserwacji.

Ile kosztuje taka zabudowa?

To zależy od materiału, jakim chcesz osłonić taras i powierzchni zabudowy. Jeśli chcesz znać dokładne koszty zabudowy Twojego tarasu — zadzwoń + 48 530-336-595 lub napisz wycena@otwierane.pl

. Uwzględnimy różne warianty i wszystko dla Ciebie policzymy!

Czy potrzebuję pozwolenia na zabudowę tarasów?

Krótka odpowiedź? Nie potrzebujesz. Chyba że planujesz zabudowę powierzchni przekraczającej 35 m2. Bez względu na wielkość zabudowy, musisz ją zgłosić do administracji architektoniczno-budowlanej. Czyli na przykład do wspólnoty, do której przynależy działka. Do zgłoszenia dołącz oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane oraz wstępny plan projektu zabudowy.

Zabudowa tarasu na pokój czy warto?

Jeśli chcesz wykonać całkowitą zabudowę z zadaszeniem — otrzymasz dodatkowe pomieszczenie, które możesz zaplanować na różne sposoby. Jeśli wykonasz zabudowę stałą — otrzymasz ogród zimowy. Jeśli chcesz skorzystać z tarasu przez cały rok, do rozwiązania pozostanie problem ogrzewania. Trudno jednak będzie Ci zachować obie funkcje takiego tarasu. To znaczy — całorocznego pomieszczenia oraz otwartej części wypoczynkowej w ogrodzie. Czy warto? Na pewno warto móc korzystać ze swojego tarasu jak najdłużej.

Kontynuuj zakupyTwój koszyk jest obecnie pusty!