Chcesz sam zabudować taras żaluzjami? Podpowiadamy, jak zrobić ruchome żaluzje ogrodowe.

Ruchome żaluzje to uniwersalny rodzaj zabudowy tarasu, balkonu, pergoli czy altany. Daje duże możliwości wyboru materiału, koloru i rodzaju zabudowy. Bardzo dobrze nada się na wypełnienie ruchomych boków tarasu. Ruchome deseczki bądź lamele nie odcinają widoku ogrodu. Przez ażurowe panele możesz podziwiać zieleń na działce. Potrzebujesz więcej informacji o ruchomej zabudowie tarasu? Przeczytaj nasz wpis na blogu: Powiększ swój dom o funkcjonalną przestrzeń.

Nie wiesz, jak zrobić ruchome żaluzje ogrodowe? Pomożemy Ci wybrać odpowiednie materiały i uchwyty oraz podpowiemy, jak się zabrać do samodzielnej zabudowy. 

Zabudowa tarasu żaluzjami drewnianymi lub lamelami aluminiowymi — dlaczego warto

Zabudowa żaluzjami drewnianymi czy aluminiowymi ma wiele zalet i trochę wyzwań. Co zyskujesz?

 • osłonę przed wiatrem i deszczem, cień w czasie upału,
 • możliwość dostosowania osłonięcia do swoich potrzeb,
 • odrobinę prywatności, kiedy jej potrzebujesz,
 • dekoracyjne wykończenie tarasu w ponadczasowym stylu,
 • trwałą i solidnie wykonaną zabudowę z materiałów wysokiej jakości

Jak zrobić ruchome żaluzje ogrodowe ?

Montaż możesz wykonać samodzielnie. Nawet jeśli nie masz wielkiego doświadczenia w pracach budowlano-remontowych. Jeżeli montujesz panele żaluzjowe z gotowych zestawów z drewna lub aluminium, nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi. 

Ruchome żaluzje ogrodowe drewniane
Ruchome żaluzje ogrodowe drewniane

Jak zrobić ruchome żaluzje ogrodowe krok po kroku z OpenUp System?

 1. Przygotuj odpowiednie narzędzia: przyda się miarka, wkrętarka, wkręty odpowiednie do używanego materiału, piła do przycięcia chwytów.
 2. Przygotuj materiały: uchwyty i aluminiowe lamele bądź deseczki. Zwróć uwagę, że uchwyty do żaluzji będą lewe i prawe. 
 3. Rozłóż właściwe chwyty na lewą i prawą stronę zabudowy.
 4. Przytnij końcówki uchwytów, które znajdą się na dole zabudowy według instrukcji.
 5. W montażu pierwszego uchwytu pomoże Ci 5 cm klocek drewniany dystansowy. Umieszczasz go na dole zabudowy, żeby umieścić uchwyt na właściwej wysokości.
 6. Możesz już dokręcać uchwyty.
 7. Każdy kolejny dopinasz do poprzedniego spinkami — spinasz ich węższe prowadnice.
 8. Uchwyt, który znajdzie się na górze zabudowy, docinasz na odpowiednią długość za pomocą piły.
 9. Powtórz to samo z drugą stroną zabudowy.
 10. Kiedy obie strony zabudowy będą już gotowe, sprawdź ruchomość uchwytów.
 11. Możesz już montować lamele w uchwytach.
 12. Wklikuj lamelki delikatnie w uchwyty.
 13. Gotowe!

Dalej nie masz pewności, czy się to uda w Twoim wykonaniu? Przeczytaj naszą instrukcję. Jeśli bardziej do Ciebie przemawia obraz — obejrzyj nasz filmik montażowy!

Zabudowa tarasu z lameli aluminiowych pionowych
Zabudowa tarasu z lameli aluminiowych pionowych

Jak działa mechanizm ruchomych żaluzji ogrodowych

Uchwyty do ruchomych żaluzji zewnętrznych OpenUpSystem to system uchwytów, dzięki któremu łatwo zrobisz zewnętrzne żaluzje. Bez względu na to, czy decydujesz się na shuttersy z drewna, czy z aluminium. Mogą Ci posłużyć do zabudowy tarasu, balkonu, pergoli, wiaty. Chwyty zrobione są z trwałego polipropylenu. Konstrukcja uchwytów umożliwia płynny ruch drewnianych deseczek lub lameli. System uchwytów z wklikanymi w nie deseczkami lub aluminiowymi lamelami pozwoli Ci bardzo szybko zbudować ruchomą ścianę.

Uchwyty łączysz ze sobą za pomocą spinek. Tak wydłużasz wysokość zabudowy. Możesz też je dociąć. Przetnij je również wówczas, kiedy chcesz, by poszczególne sekcje oddzielnie pracowały. Nasz system uchwytów sprawdzi się niezależnie od rodzaju zabudowy. Jeśli obawiasz się, że samodzielne wykonanie żaluzji ogrodowych zajmie Ci bardzo dużo czasu, obejrzyj nasz filmik montażowy i przekonaj się, jakie to proste!

Jaki rodzaj żaluzji wybrać: żaluzje z drewna lub z aluminium 

Przed Tobą ważny wybór. Wybór materiału, z którego będą wykonane Twoje ruchome żaluzje. My polecamy zabudowę drewnianą lub aluminiową

Atutem żaluzji drewnianych jest z pewnością cena i naturalna uroda. Możesz pokryć je farbą, bejcą, lakierem czy zaolejować. To rozwiązanie o ponadczasowym uroku, które dopasuje się niemal do każdego rodzaju architektury. Będzie świetnie wyglądać na altanie ogrodowej, czy na balkonie.

Żaluzje aluminiowe są trwalsze, mocniejsze, a jednocześnie lżejsze niż żaluzje drewniane. Możesz je pomalować na dowolny kolor i nie będą one wymagały żadnej konserwacji poza sporadycznym czyszczeniem. Żaluzje aluminiowe możesz zamontować w pionie lub w poziomie. Oba te rozwiązania mają nowoczesny, czysty wygląd. Przetrwają dowolne warunki atmosferyczne, są odporne na gwałtowne zmiany temperatur i nie odkształcają się z czasem.

Jeśli trudno Ci podjąć decyzję pomiędzy żaluzjami drewnianymi a aluminiowymi — mamy dla Ciebie rozwiązanie. Czyli żaluzje aluminiowe drewnopodobne. Łączą one w sobie zalety trwałego aluminium z pięknem drewna. Wyglądają bowiem niemal nie do odróżnienia od żaluzji drewnianych. 

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami! Pomożemy!

Kontynuuj zakupyTwój koszyk jest obecnie pusty!