Jakie zadaszenie tarasu wybrać? 6 pomysłów na dach nad tarasem.

Jeśli rozważasz pokrycie swojego tarasu dachem, to na pewno zastanawiasz się, jakim. Chętnie pomożemy Ci podjąć decyzje, jakie zadaszenie tarasu wybrać.

U nas w kraju nawet sezon tarasowy w pełni nie zawsze pozwala cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Silnie operujące słońce i wiatr sprawiają, że trudniej spędzić relaksujący weekend w tarasowym fotelu. Do tego nagły deszcz potrafi zepsuć niejedną rodzinną ogrodową imprezę. Dlatego z całą pewnością warto zainwestować w zadaszenie tarasu.

skossy mocowanie deski pod kątem usługi zabudowa z zadaszeniem tarasu

Co na zadaszenie tarasu?

Masz do wyboru na rynku kilka różnych rodzajów zadaszenia tarasowego. Może ono być pełne, lub tylko częściowe. Możesz zdecydować się wyłącznie na lekkie zacienienie tarasu albo na całkowite stałe pokrycie, które skutecznie osłoni taras również przed opadami. Wybór należy do Ciebie. Warto go uzależnić od wielkości posiadanego tarasu jak i planowanych funkcjonalności. Z całą pewnością istotnym czynnikiem będzie również cena materiału oraz jego trwałość. A także estetyczny efekt, jaki chcesz osiągnąć. Poniżej przedstawiamy różne przykładowe opcje pokrycia tarasu:

  • Poliwęglan komorowy: lekki, dosyć trwały materiał, który może być przezroczysty lub półprzezroczysty. Osłania, ale przepuszcza światło. Jest odporny na warunki atmosferyczne, nie wymaga stałej pielęgnacji poza czyszczeniem i nie ulega korozji. Jest chętnie wybierany ze względu na sztywność jaką zapewniają mu wewnętrzne komory. Montaż zadaszenia z jego użyciem jest stosunkowo szybki, nie wymaga przygotowania wyjątkowo ciężkiej konstrukcji nośnej.
    Aby służył latami warto zamontować go korzystając z dedykowanych uszczelek, profili i taśm paroprzepuszczalnych dobranych do grubości tworzywa na jakie się zdecydujemy. Konserwacja to okresowe mycie powierzchni łagodnymi środkami i miękkimi narzędziami. 
  • PVC: powlekana tkanina plandekowa może być zastosowana z powodzeniem jako zadaszenie całoroczne. Jest tania, chroni taras przed opadami, dość odporna na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatur.
    Wadą PCV jest to, że nie jest zbyt estetyczna i jej trwałość pod wpływem promieniowania UV oraz silnych wiatrów również pozostawia wiele do życzenia. Dobrze nadaje się na pokrycie niewielkiej altany czy wiaty garażowej.
    Bardzo dużo zależy od jej właściwego montażu, napięcia i naciągnięcia, oraz wykończenia jej krawędzi –  oczkowania i zgrzewania. Warto ją również myć z gromadzących się na jej powierzchni pyłków i osadów, oraz okresowo poprawiać naciąg tak wykonanego zadaszenia.
  • Blacha: niedroga i trwała. Dostępna w różnych kolorach i formach przetłoczeń. Nadaje się na trwałe, wieloletnie pokrycie dachu. Jej wadą jest to, że szybko się nagrzewa, a podczas opadów dźwięk uderzającego o dach deszczu jest zwielokrotniony. Wymaga bardziej rozbudowanej konstrukcji nośnej oraz niezbędnych obróbek blacharskich na jej krawędziach bocznych i czołowej. Montaż warto zlecić wyspecjalizowanej ekipie dysponującej odpowiednimi narzędziami dekarskimi. Rozsądne jest wybranie sprawdzonych marek krajowych i zagranicznych oferujących blachy o wielu powłokach z długą gwarancją.
    Podczas montażu należy zachować szczególną uwagę aby nie zarysować opiłkami, czy narzędziami powierzchni co mogłoby doprowadzić do powstania w przyszłości ogniska korozji. Aby pokrycie z blachy było trwałe wymagane są odpowiednie blachowkręty z uszczelkami, które producenci mają dobrane pod dany kolor blach. Dobrze ułożona blacha praktycznie nie wymaga konserwacji, z wyjątkiem usuwania zalegającego na niej śniegu lub dużych ilości jesiennych liści. 
  • Szkło: doskonale nadaje się na wyjątkowo eleganckie i nowoczesne pokrycie dachu. Przepuszcza światło. Jest jednak mało odporne na uszkodzenia, wymaga częstego czyszczenia, żeby zachować przezroczystość. Będzie znakomicie pasować do modernistycznych budynków i do przestronnych pomieszczeń tarasowych o charakterze oranżerii.
    Dach pokryty szkłem nie będzie dobrze chronił przed słońcem i gorącem o ile zdecydujemy się na szkła dymione lub pokryte odpowiednimi powłokami. Z racji swojej sporej wagi wymaga nie tylko solidnego stelaża ale także niezwykle równego – aby uniknąć naprężeń mogących powodować w skrajnych sytuacjach pęknięcie.
    Najbardziej spektakularne są duże gładkie przeszklenia – jednak z uwagi na ciężar takich płyt oraz ich znaczny koszt wymagają montażu wyłącznie przez ekipy z dużym doświadczeniem oraz odpowiednim oprzyrządowaniem do manewrowania takimi elementami. Warto zainwestować w dobrej jakości uszczelki i profile gumowe, zapewnią one tłumienie drgań, szczelność a wreszcie największy atut szkła – dobre tłumienie dźwięku.
  • Membrana dachowa: często mylona z tkaninami plandekowymi do pokrycia dachu. Membrana dachowa to tak zwana folia wstępnego krycia. Stanowi jedną z warstw izolacyjnych, które stosuje się przy budowie dachu. Nie nadaje się do samodzielnego zadaszenia, tym bardziej długookresowego. Jej specjalna struktura pozwala odprowadzać parę wodną z poddasza, oraz nie przepuszcza skraplającej się wody pod cienkowarstwowymi pokryciami.
    Zalecana jest szczególnie do zadaszeń z blach. Występuje w wielu gramaturach i klasach odporności. Mimo wielu zalet nie można jej brać pod uwagę mając na myśli trwałe zadaszenie. Wiatr, zamarzający deszcz, promienie słoneczne szybko degradują jej strukturę i traci ona swoje właściwości ochronne.
  • Dachówka bitumiczna: jest lekka i wytrzymała. Nie wymaga ciężkiej konstrukcji nośnej, odporna na zmianę temperatur. Bardzo dobra na zadaszenia niewielkich altan i tarasów. Dostępna jest w wąskich pasach stosunkowo łatwych do samodzielnego montażu.
    W odróżnieniu od innych rodzajów pokryć dachowych wymaga płaskiego równego podłoża. Może być to podkonstrukcja z płyty OSB, równego deskowania lub wcześniej nałożonych warstw papy podkładowej.
    Dachówka bitumiczna może występować w różnych kształtach wycięć oraz kolorach – od palety czerwieni po zielenie. Dosyć dobrze znosi zmienny klimat naszej szerokości geograficznej. Trzeba jednak pamiętać, że wystawiona na długotrwałą wilgoć (np. północna ekspozycja, bliskość linii lasu) czy silne wiatry z czasem traci swoje właściwości krycia i będzie szybciej wymagała wymiany niż inne materiały.
    Aby służyła nam jak najdłużej, rozsądnym jest użycie wysokiej klasy lepików zalecanych przez producentów do jej montażu. 
zadaszenie tarasu zabudowanego ruchomymi żaluzjami zewnętrznymi

Co wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj zadaszenia tarasu: 

Wybór rodzaju zadaszenia to nie tylko kwestia estetyczna. Właściwie do każdego stylu tarasu najczęściej możesz dobrać kilka różnych satysfakcjonujących rozwiązań. Na co zatem warto zwrócić jeszcze uwagę?

  • Budowa i rodzaj wymaganej konstrukcji nośnej, na której planujesz zrobić zadaszenie. 
  • Wymiary i powierzchnia zadaszenia. 
  • Kształt, uformowanie spadku i krawędzi bocznych zadaszenia. 
  • Główne funkcje zadaszenia: osłonięcie przed słońcem, wiatrem i deszczem, osłonięcie przed spadającymi liśćmi i szyszkami, podpora dla roślin pnących, nasłonecznienie tarasu. 
  • Trwałość materiału
  • Budżet i planowany zwrot inwestycji w czasie

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Poliwęglan świetnie nada się na pokrycie tarasu, jeśli chcesz, żeby dach przepuszczał więcej światła. To dobre rozwiązanie, jeśli Twój taras znajduje się od północnej strony albo pod drzewami i nie chcesz go dodatkowo zacieniać. Szkło nie będzie tu równie dobrym rozwiązaniem, bo spadające podczas silnego wiatru gałęzie czy szyszki mogą uszkodzić dach.
Poliwęglan może mieć różny stopień przezroczystości, jest trwały i pozwala osiągnąć efekt szkła bez jego wad. Nie potrzebuje ciężkiej konstrukcji nośnej i nie jest skomplikowany w montażu. Będzie odpowiedni do różnych stylów tarasu. Najlepiej sprawdzi się przy nowoczesnych budynkach. Najtrwalsze, ale zarazem najdroższe są płyty szczególnie grube o wielu wewnętrznych żebrowaniach i komorach 

Zadaszenie tarasu — roleta rzymska

Roleta rzymska będzie stanowiła bardzo eleganckie i efektowne osłonięcie tarasu. Zrobiona jest z wysokiej jakości materiału, może występować w różnych kolorach. Osłania taras przed słońcem i lekkim deszczem.
Jeśli nie potrzebujesz dachu na stałe, a chcesz, żeby taras był ocieniony wtedy, kiedy lubisz, roleta będzie idealnym rozwiązaniem. Możesz ją zwijać i rozwijać zależnie od potrzeby. Nie jest to bardzo drogie rozwiązanie, nie wymaga solidnej konstrukcji nośnej, a wygląda bardzo efektownie i spełnia swoją funkcję. Ograniczeniem są dostępne szerokości rolet, jednak z powodzeniem można z rolet skomponować rytm kilku montowanych równolegle koło siebie. 

Ażurowe zadaszenie tarasu (z deseczek)

Ażurowe zadaszenie dachu z deseczek to oczywiście nie jest zadaszenie, które chroni taras przed silnym długotrwałym deszczem. Jest natomiast świetne, jeśli chodzi o zacienienie i pozwala na uzyskanie wielu estetycznych form.
Ażurowe pokrycie tarasu może posłużyć Ci jako podstawa dla roślin pnących. Na przykład pięknej winorośli lub kwitnącej wisterii. Pomiędzy deseczkami może być także przepleciony materiał, czyli tak zwany żagiel przeciwsłoneczny. Ich różne formy, kolory i rodzaje pozwalają osiągnąć piękne efekty. Plus oczywiście zabezpieczenie tarasu przed działaniem słońca.
Przepleciony materiał może tworzyć różne wzory. Będzie świetnie wyglądał i przywodził na myśl nadmorskie i tropikalne klimaty. Brzmi nieźle, prawda?

zadaszenie tarasu z ruchomych żaluzji zewnętrznych

Zadaszenie tarasu z ruchomych żaluzji

Dach tarasu można również osłonić ruchomymi żaluzjami zewnętrznymi. Żaluzje mogą być drewniane lub aluminiowe. Drewniane będą doskonale nowocześnie wyglądać i zacieniają taras, kiedy tego potrzebujesz. Jeśli chcesz ochronić taras także przed ulewnymi opadami, w tej roli lepiej sprawdzą się ruchome żaluzje aluminiowe. Odpowiednio przygotowana zabudowa będzie dobrze odprowadzała wodę nawet z silnych opadów. Poza tym oba rodzaje żaluzji będą trwałe, dodadzą Twojemu tarasowi nowoczesnego designerskiego stylu. I oczywiście możesz je otwierać i zamykać zależnie od potrzeby. 

Ruchome żaluzje ogrodowe drewniane z zadaszeniem tarasu z rolety rzymskiej
Ruchome żaluzje ogrodowe drewniane

Zadaszenie tarasu – czy potrzebne jest zezwolenie?

Według nowego prawa budowlanego nie potrzebujesz pozwolenia, żeby zadaszyć taras.

Jeśli wykonujesz dużą pracę, która jest de facto przebudową całego budynku i tworzeniem nowych pomieszczeń, wtedy należy takie działanie jedynie zgłosić. Jeśli potraktujemy zadaszenie tarasu wyłącznie jako remont, nie jest wymagane nawet zgłoszenie. 

Kontynuuj zakupyTwój koszyk jest obecnie pusty!