Żaluzje drewniane czy aluminiowe? Co wybrać na taras?

Chcesz wykonać zabudowę żaluzjami zewnętrznymi. Nie wiesz jednak, które wybrać. W tym artykule pomożemy Ci podjąć decyzję, jakie żaluzje wybrać na taras, balkon, do zabudowy altany.
Żeby w pełni świadomie podjąć decyzję, przeczytaj jeszcze artykuł: “Żaluzje zewnętrzne pionowe czy poziome”, w którym skupiamy się na konsekwencjach montowania zabudowy na każdy z tych sposobów.

Żaluzje drewniane czy aluminiowe – cena

Uchwyty do żaluzji zewnętrznych  OpenUpSystem ułatwiają wykonanie zabudowy żaluzjowej z drewna lub aluminium. Dostosowane są do płynnej pracy z wypełnieniem o przekroju 9,8 cm x 2 cm, niezależnie czy wybierzesz żaluzje drewniane, czy aluminiowe.
W naszej ofercie mamy deseczki do zabudowy o długości od 40 cm do 110 cm. Stosowanie dłuższych desek może utrudniać pracę systemu. Aluminiowe lamele są dostępne w długościach od 100 cm do 250 cm. Na życzenie możemy przyciąć lamele na wymiar.
Lamele aluminiowe są droższe od drewnianych wypełnień. Żaluzje aluminiowe niemalowane są około pięćdziesiąt procent droższe od zabudowy z tej samej długości żaluzjami drewnianymi z sosny. Proporcja może się nieznacznie zmieniać, ze względu na koszt surowca. Pytanie: czy warto płacić za droższe rozwiązanie? Jak najbardziej. Bo koszt inwestycji w żaluzje aluminiowe z czasem zacznie się wyrównywać, a nawet odwracać.

Żaluzje drewniane na taras

Żaluzje tarasowe z drewna mają wiele wartościowych cech:

 • Drewno jest łatwe w obróbce. Możesz samodzielnie je przycinać na wymiar. Nie potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi. Zwykle piła ręczna wystarczy.
 • Drewniane deski możesz malować na wiele kolorów. W zasadzie co sezon Twój taras może być w innym kolorze.
 • Drewno to materiał naturalny. Przy odpowiedniej pielęgnacji pięknie się starzeje. Zadbana drewniana zabudowa nadaje klasy bryle domu, przy której się znajduje.


Jak każdy materiał, drewno ma również wady:

 • Nie jest odporne na wilgoć. Drewno naturalnie wchłania parę wodną z atmosfery. Deszcz, śnieg, rosa w perspektywie czasu są zabójcze dla drewna. 
 • Konsekwencją zmiany wilgotności drewna spowodowanej wchłanianie i oddawanie wody z atmosfery jest kurczenie się i pęcznienie. To przyczyna paczenia się drewnianych desek. 
 • Żeby ograniczyć negatywne skutki wystawiania drewnianych żaluzji na wilgoć, deski należy regularnie zabezpieczać ze wszystkich stron impregnatem. Oznacza to wyjęcie deseczek z uchwytów, oczyszczenie ich i dokładne pomalowanie. Impregnat musi wyschnąć przed kolejnym montażem desek.
 • Drewno nie jest odporne na grzyby. Pleśń w naturalny sposób osadza się na nieoczyszczonych deskach. Osłabia strukturę drewna, a także tworzy brzydkie plamy w kolorach szarym bądź czarnym. Zabezpieczyć się przed rozwojem pleśni na deseczkach możesz, czyszcząc je regularnie i stosując środki przeciwgrzybicze dostępne na rynku.
 • Żaluzje z drewnianymi deseczkami są łatwo palne. Nie należy używać przy nich otwartego ognia. Pamiętaj o tym, urządzając grilla.
 • Łatwość obróbki drewna ma też druga stronę – drewno jest łatwo uszkodzić. Zwłaszcza miękkie drewno sosnowe lub świerkowe. Żaluzje drewniane są mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne od żaluzji.
Przesuwna zabudowa tarasu Bełchatów
Przesuwna zabudowa tarasu Bełchatów

Żaluzje aluminiowe na taras

Żaluzje zewnętrzne z aluminium warto wziąć pod uwagę z następujących powodów:

 • Żaluzje malowane mają szeroki wybór kolorów. Ile farb we wzorniku RAL, tyle możliwości. To olbrzymia korzyść, bo możesz dokładnie dopasować kolor zabudowy do bryły domu czy charakteru ogrodu.
 • Aluminium to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest go tak łatwo uszkodzić, jak drewno.
 • Aluminiowe lamele są odporne na wilgoć, grzyby i szkodniki.
 • Żaluzje aluminiowe są bezproblemowe w użyciu. Nie musisz ich regularnie malować, czyścić. Dla zachowania pełni wrażeń estetycznych wystarczy, że przetrzesz je czasem szmatką.
 • Aluminium jest odporne na ogień. 
 • Ma jednolitą strukturę na całej długości. Jeśli w drewnianych deseczkach przeszkadzają Ci sęki czy mikropęknięcia, żaluzje aluminiowe to właściwy wybór.
 • W odróżnieniu od drewna aluminium nie paczy się. Lamele nie zmieniają swojego przekroju, nie skręcają się. 

Minusy? 

 • Jest droższe od drewna, ale…
Żaluzje aluminiowe na taras

Żaluzje drewniane czy aluminiowe – podsumowanie

Jak widzisz odpowiedź na pytanie, czy wybrać żaluzje drewniane, czy aluminiowe, wymaga mądrej kalkulacji.
Z naszych obliczeń wynika, że już po trzech latach różnica w cenie powoli zanika. Jeśli policzysz czas, jaki musisz poświęcić na utrzymanie żaluzji drewnianych w dobrym stanie, oraz koszty preparatów do impregnacji może okazać się, że oszczędne rozwiązanie może wcale nie być aż tak korzystne dla Twojej kieszeni.

żaluzje drewniane czy aluminiowe - porównanie

Zabudowa żaluzjami zewnętrznymi na wiele lat – zalety rozwiązania

Ruchome żaluzje zewnętrzne zmienią Twój sposób korzystania z balkonu. Po montażu zabudowy tarasu żaluzjami uniezależniasz się od warunków atmosferycznych. Kiedy pada, wieje, lub dokucza Ci zbyt mocne słońce, wystarczy przymknąć żaluzje. W pogodne dni wykorzystaj możliwość regulacji do otwarcia się na piękno otaczającego świata.

Kontynuuj zakupyTwój koszyk jest obecnie pusty!