Żaluzje zewnętrzne pionowe czy poziome – jakie rozwiązanie wybrać?

Planujesz zabudowę ścian bocznych tarasu, balkonu lub altany? Zobacz, co wybrać: ruchome żaluzje zewnętrzne pionowe czy poziome.

Ruchome żaluzje zewnętrzne to nowoczesny sposób zabudowy bocznych ścian tarasu, balkonu lub altany. Skutecznie chronią przed działaniem słońca, wiatru, osłaniają przed zimnem i wilgocią.  Regulujesz je ręcznie, ustawiając prześwit od pełnego otwarcia, aż po zupełne zamkniecie.
Ze względu na funkcjonalność, zabudowa ścian bocznych ruchomymi deseczkami, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Jednak nie wszyscy wiedzą, że montując te osłony, można zrobić to na dwa sposoby. Poznaj różnice między żaluzjami poziomymi i pionowymi.

Żaluzje zewnętrzne pionowe

Żaluzje aluminiowe  pionowe na taras

Żaluzje zewnętrzne pionowe to eleganckie rozwiązanie, które wyciąga bryłę zabudowy do góry. Świetnie się sprawdzają w nowoczesnych aranżacjach budynku. Możesz nimi osłonić ściany tarasu, będą również znakomite do zabudowy balkonu.
Jeśli podoba Ci się zabudowa pionowa — najlepszym wyborem będą lamele aluminiowe. Pozwolą one na wyższą zabudowę — lamele aluminiowe mogą być dłuższe. Możesz wykonać nimi zabudowę do 250 cm wysokości. Zobacz,jak wygląda montaż żaluzji zewnętrznych pionowych na YouTube

Zalety: Żaluzje pionowe są eleganckie i wyglądają designersko. Nadadzą Twojej zabudowie nowoczesnego charakteru. Są w pełni ruchome i łatwe w czyszczeniu. Aluminiowe nie będą wymagały konserwacji. Nie muszą być montowane na ramie. 

Wady: w pionie nie zamontujesz żaluzji drewnianych. Będą się paczyć, co wpłynie na działanie mechanizmu do ruchomych deseczek. Pionowe lamele powinny być aluminiowe. Są lżejsze, a nawet długa lamela aluminiowa nie wygina się pod swoim ciężarem. 

Żaluzje zewnętrzne poziome

zadaszenie tarasu zabudowanego ruchomymi żaluzjami zewnętrznymi poziomymi

Żaluzje poziome sprawdzą się we wszystkich rodzajach zabudowy. Nadadzą przytulnego charakteru zabudowanemu tarasowi czy balkonowi. Świetnie będą również wyglądać na altanie. Są mocowane na ruchomych uchwytach na ramie. Mogą również być nieruchome — zamontowane na stale pod skosem. Takie lamele świetnie się sprawdzą jako zabudowy ścianek wiaty lub tarasu, które nie wymagają ruchomości. Będą również doskonałymi elementami ogrodzenia.

Zalety: Poziome lamele mogą być zarówno aluminiowe, jak i drewniane. Podobnie jak pionowe, są w pełni ruchome i możesz nimi wypełnić dowolną przestrzeń (oczywiście biorąc pod uwagę ramę).

Wady: Poziome lamele powinny być zamontowane na ramie. Mogą być zarówno drewniane, jak i aluminiowe. Żaluzje drewniane jednak mają większe ograniczenia w długości. Możesz bezpiecznie montować deski długości 110 cm. Lamele aluminiowe – 200 cm. Za długie deseczki będą się z czasem wypaczać i należy to wziąć pod uwagę. Zobacz,jak wygląda montaż żaluzji zewnętrznych poziomych na YouTube

Żaluzje zewnętrzne z drewna czy aluminium

Wybór oczywiście należy do Ciebie. Żaluzje drewniane są piękne i nieco tańsze, ale mają swoje ograniczenia. Deseczki nie mogą być zbyt długie i trzeba je okresowo konserwować. To znaczy czyścić i zabezpieczać przed działaniem szkodników i warunków atmosferycznych. 

Aluminium jest lżejsze i daje nieco więcej możliwości. Na przykład montaż w pionie. Nie wymaga częstej konserwacji i jest odporniejsze na pogodę. Jednak jest nieco droższe niż drewno. 

Jeśli wybierasz żaluzje do zabudowy i trudno jest Ci dokonać wyboru, chętnie pomożemy! Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci optymalne rozwiązania. Zadzwoń: + 48 530 336 595

Kontynuuj zakupyTwój koszyk jest obecnie pusty!