
Z czego są zrobione uchwyty do żaluzji tarasowych – polipropylen PP czy HDPE
Polipropylen PP czy HDPE? Czym różnią się te tworzywa? Z którego materiału uchwyty wybrać i dlaczego? Krótki przewodnik dla wykonawców żaluzji tarasowych.
Polipropylen PP czy HDPE ? Zanim wyjaśnimy, z którego tworzywa i dlaczego wybrać uchwyty do ruchomych żaluzji tarasowych (potocznie „ruchomych deseczek”), najpierw musisz zrozumieć, czym różnią się te dwa materiały a co je łączy.
Poliolefiny, czyli co łączy polipropylen i HDPE
Poliolefiny to grupa tworzyw sztucznych (polimerów) powstających z prostych związków chemicznych zwanych olefinami – głównie etylenu i propylenu. Najpopularniejsze poliolefiny to:
- PE (polietylen) – w tym HDPE (wysokiej gęstości),
- PP (polipropylen).
Są to tworzywa termoplastyczne, czyli takie, które można formować pod wpływem ciepła. Mają bardzo dobre właściwości mechaniczne i są odporne na warunki zewnętrzne. Wytrzymują duże różnice temperatur. Nie są podatne na szkodniki. Nie chłoną wody, nie butwieją, nie korodują i są odporne na promieniowanie UV, co sprawia, że doskonale nadają się do zastosowań zewnętrznych, np. na tarasach.
Zarówno HDPE, jak i PP są znacznie lżejsze niż metal, co ułatwia montaż i zmniejsza obciążenie konstrukcji (np. pergoli). Nie trzeba ich malować, zabezpieczać ani konserwować. Nie wchodzą w reakcję z drewnem, aluminium ani ze śrubami stalowymi. Nie powodują odbarwień ani korozji galwanicznej.
To wszytko sprawia, że są jednymi z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych na świecie. Używa się ich do produkcji tysięcy różnych produktów codziennego użytku i elementów technicznych, od pojemników do żywności, butelek, przez opakowania po rury kanalizacyjne czy zabawki. Oraz uchwyty do ruchomych żaluzji tarasowych.
Czym różni się polipropylen od HDPE? Wiele zależy od gęstości
Jak zawsze – diabeł tkwi w szczegółach. Zobacz 5 podstawowych różnic, które są istotne przy porównywaniu uchwytów z polipropylenu i HDPE:
Cena materiału
Uchwyty z HDPE powinny być tańsze od tych z polipropylenu. Zwłaszcza że część producentów uchwytów wykorzystuje HDPE z recyklingu. (UWAGA! pamiętaj, żeby dobrze porównać cenę uchwytu, musisz wziąć pod uwagę liczbę gniazd, i powierzchnię, jaką możesz zabudować jednym kompletem)
Właściwości mechaniczne
Polipropylen jest gęstszy, sztywniejszy i bardziej wytrzymały od HDPE. Lepiej znosi długotrwałe używanie i wysokie temperatury. Czy to istotna różnica, warta swojej ceny? Najlepiej przekonasz się, biorąc do ręki uchwyty z tych różnych materiałów. Te z polipropylenu są „mocniejsze”. Trudniej je wygiąć. Jeszcze trudniej złamać. Nie bez powodu do ich przycinania potrzebna jest piłka do metalu.
Jakość wykonania
W przypadku porównywania uchwytów z polipropylenu z tymi z recyklingowanego HDPE (czyli regranulatu HDPE) różnica jest jeszcze bardziej widoczna. Mimo wielu pozytywnych cech (niższy koszt produkcji, mniejsze zużycie surowców) tworzywo z „odzysku” nie broni się jakością. Nic dziwnego, recyklat może mieć większe wahania w składzie chemicznym i lepkości, co wpływa na precyzję odlewu. Dla uchwytów wymagających ścisłego spasowania (np. mechanizmów obrotowych), to może być problem.
Ryzyko uszkodzeń
Po kilku cyklach recyklingu HDPE może być bardziej łamliwy lub mniej elastyczny. W ruchomych elementach oznacza to szybsze zużycie lub ryzyko pęknięcia. W recyklacie mogą znaleźć się resztki innych tworzyw lub dodatków (np. barwników, metali), które pogarszają trwałość lub powodują niestabilność wymiarową.
Wątpliwa estetyka
Na koniec jeszcze jedna wada, która istotna jest dla klienta końcowego, którego taras, balkon czy altanę będziesz zabudowywał: HDPE często ma mniej jednolitą barwę, jest bardziej matowy, może mieć chropowatości lub widoczne wtrącenia.
Dlatego właśnie w Otwierane.pl oferujemy wyłącznie uchwyty OpenUp system z uszlachetnionego polipropylenu. Ich trwałość, a co za tym idzie – niezawodność, przebadaliśmy w komorze starzeniowej.
Polipropylen PP czy HDPE – dlaczego materiał jest ważny
Kwestie estetyczne to jednak tylko drobny problem w porównaniu z innymi, na które narażasz się, wybierając materiał gorszej jakości. Odkształcające i wyłamujące łączenia, nieprecyzyjnie wykonane elementy, powodują zwiększenie kosztów. Montaż może trwać dłużej i wymagać większej liczby uchwytów, którymi trzeba zastąpić te wybrakowane. Do tego dochodzi ryzyko reklamacji ze strony klientów, którzy nieumiejętnie obsługują żaluzje podatne na uszkodzenia.
To wszytko sprawia, że z roku na rok mamy coraz więcej klientów, którzy wybierają wykonane z polipropylenu uchwyty do ruchomych żaluzji tarasowych OpenUp system. Jeśli jesteś wykonawcą, dołącz do nich – zarejestruj się na naszej platformie sprzedażowej: OFERTA DLA FIRM