Montaż ruchomych żaluzji zewnętrznych

Kilka słów na początek

Zastanawiasz się jak zrobić ruchome deseczki na taras, balkon czy do altany? Z uchwytami OpenUpSystem to proste. Specjalne prowadnice pozwalają w szybki sposób przymocować do konstrukcji ruchome ramiona, w które wsuwa się drewniane lamelki.
Uchwyty możesz stosować w pionie lub poziomie, zależnie od potrzeb. Kilka uchwytów połączonych ze sobą tworzy moduł.

Do zabudowy ruchomymi deseczkami nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi ani umiejętności. Wystarczą:

  • wkrętarka z końcówką do wkrętów lub śrubokręt
  • miarka
  • piła do metalu(przyda się do ewentualnego skrócenia uchwytu)
  • wkręty do drewna 3,5x35 mm

Przeczytaj przed montażem

Przez proces składania mechanizmu ruchomych deseczek poprowadzi Cię nasza instrukcja. Możesz ją pobrać w dowolnym momencie (plik PDF znajdziesz po lewej stronie) lub otrzymać w wersji drukowanej razem z zamówionym zestawem do składania.  Rozpoczynając pracę pamiętaj o odpowiedniej kolejności działań:

Przytnij deseczki na dokładny wymiar (jeżeli jest taka potrzeba). Pamiętaj o  pozostawieniu 3,5 cm miejsca na uchwyty. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w instrukcji.

Zaplanuj tę czynność przynajmniej na dwa dni przed montażem. Najpierw malujesz je z jednej, potem z drugiej strony. Drewno potrzebuje czasu, żeby zupełnie wyschnąć.
Pamiętaj o końcówkach!  W ten sposób zabezpieczasz deseczki przed łapaniem wilgoci, która może doprowadzić do rozsadzenia” uchwytów.
Do malowania użyj dobrej jakości środka do zabezpieczania drewna.

Zacznij od połączenia kompletu uchwytów – lewych i prawych. Następnie przymocuj je wkrętami do konstrukcji nośnej.

Wsuń deseczkę powoli, następnie delikatnie uderz ją, by weszła do końca. Pamiętaj, by wszystkie deseczki miały identycznie ustawione frezy, w tym samym kierunku – wycięciem ku dołowi – patrz instrukcja.

Jak dbać o ruchome deseczki w ruchomej zabudowie zewnętrznej:

Sprzedawca, w przypadku desek niepomalowanych, zaleca impregnowanie drewnianych elementów przed montażem przeznaczonymi do tego środkami ochronnymi (zabezpieczającymi przed grzybami i owadami).

Sprzedawca zaleca konserwację elementów drewnianych ruchomych żaluzji zewnętrznych zgodnie z zaleceniami producenta danego środka ochronnego.

 Na czas malowania deski powinny być wyjęte z uchwytów, oczyszczone, pomalowane według zaleceń producenta danego środka do zabezpieczenia. Dopiero tak zabezpieczone można ponownie zamontować.